Sponsorlu Bağlantılar

Sarı Nokta Hastalığı Nasıl Ortaya Çıkar?

Sarı Nokta Hastalığı Nasıl Ortaya Çıkar?

Göz rahatsızlıkları arasında olan sarı nokta hastalığı farklı şekillerde ortaya çıkabiliyor. Bu hastalığa sahip olan kişilerin görüşünde önemli problemler meydana gelebiliyor. Bu nedenle de belirtilerin ortaya çıkması ile en kısa sürede tedaviye başlamak gerekir.

Sarı Nokta Hastalığı Nedir?

Halk arasında sarı nokta rahatsızlığı olarak bilinen hastalığa makula hastalığı da denir. Makulada bir problem meydana geldiği takdirde insanların görme konusunda sorunlar yaşaması söz konusu oluyor.

Sarı Nokta Hastalığı Kimlerde Görülür?

Herkeste sarı nokta hastalığı görülmesi mümkündür. Genel olarak daha ileri yaşta olan insanlarda görülür. Aynı zamanda kalp hastalığı olanlarda, sigara kullananlarda, hipertansiyon sahibi olanlarda ve benzeri kişilerde de ortaya çıkabilir.

Sarı Nokta Hastalığının Farklı Tipleri Var Mıdır?

Sarı nokta hastalığının tek bir türü yoktur. İnsanlarda iki farklı tipte ortaya çıkması mümkündür. Genel olarak her 10 hastanın 9’unda meydana gelen kuru tip oluyor. Hastalığın diğer tipi ise yaş tip olarak adlandırılıyor ve daha tehlikelidir.

Sarı Nokta Hastalığında Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın yaygın olarak ortaya çıkan belirtileri görüşte azalma, renkleri daha soluk görme, eğri görme, cisimlerde gölge ya da siyah leke görme gibi belirtilerdir. Aynı zamanda okuma yaparken ışık ihtiyacı artar.

Sarı Nokta Hastalığı Tanısında Hangi Tetkikler Yapılır?

Hastalık tanısında ilk olarak göz doktoru tarafından normal muayene yapılır. Daha sonra ise mercekler ile inceleme yapmak için göz damlası ile göz bebekleri büyütülür. Böylece sarı nokta hastalığı tanısı koyulabilir.

Katarakt Tedavisi Nedir?

Katarakt, en yaygın göz hastalıklarından birisi olarak ortaya çıkıyor. Bu hastalığın tedavisi edilmesi için yapılan cerrahi operasyona ise katarakt ameliyatı adı verilir. Ağrısız bir şekilde yapılan bir tedavi yöntemidir.

Katarakt Ameliyatı Ne Zaman Gerekir? Kimler Olmalıdır?

Katarakt ameliyatı bu hastalığa dair belirtiler gösteren ve muayene sonrasında tanı konan herkes tarafından yaptırılmalıdır. Daha büyük göz problemleri çıkmadan ya da mevcut durumun ciddiyeti artmadan ameliyat olmak en iyisidir.

Katarakt Nasıl Oluşur? Belirtileri Nelerdir?

Katarakt oluşumu sinsi ve sessiz bir şekilde olabilir. Bu doğrultuda her hastada belirtiler farklı zamanlarda çıkabilir. Uzak ve yakını görememe, bulanık ya da soluk görme, ışığa karşı hassasiyet en yaygın belirtilerdir.

Katarakt Türleri Nelerdir?

Birden fazla katarakt türü mevcuttur. Bunlar ise kortikal katarakt, doğuştan katarakt, senil katarakt, darbeye bağlı gelişen katarakt ve benzeri şekillerde ayrılır. Katarakt ameliyatı ile bütün türlerin tedavisi mümkündür.

Retina Dekolmanının Nedenleri Nelerdir?

İnsanlarda retina dekolmanı retinadaki yırtıktan sıvı girmesi ve retina ayrışması sonucunda meydana gelebilir. Aynı zamanda göz hastalıkları, diyabet gibi durumlarda göz içinde oluşan zarların retinayı çekmesi ya da retina altında sıvı birikmesi nedeniyle de olabilir.

Retina Yırtığı ve Dekolmanı Nasıl Teşhis Edilir?

Biyomikroskop denilen cihazlar ile retina incelenerek hastalık teşhis edilir. Bu muayene kapsamında retinada mevcut olan yırtıklar, delikler tespit edilir. Gerekli olursa retina dekolmanı için göz ultrasonu da çekilir.

Retina Dekolmanı İçin Risk Faktörleri Nelerdir?

Göz sorunu için çeşitli risk faktörleri vardır. İleri yaş, yüksek miyopi, retina incelmesi, daha önceden herhangi bir gözde dekolman olması, göz travması, eski göz ameliyatları gibi unsurlar risk faktörleri olarak gösterilebilir.

Retina Yırtığı ve Dekolmanı Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavi için cerrahi işlemler uygulanabilir. Vitrektomi ameliyatı, göz içine gaz verilmesi, çökertme ameliyatı yöntemleri kullanılabilir. Aynı zamanda retinal lazer tedavisi ile de kolay bir şekilde retina dekolmanı ve yırtığı tedavi edilebilir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu