Gündem

Uluslararası piyasalar raporu

Eurotahvil Piyasaları

ABD 10 yıllık tahvillerinde haftanın son işlem gününde seyir yatay olurken 1.61-1.64 getiri seviyesi bandında işlemlerin geçtiği görüldü. 1.63 seviyesinde 50 günlük hareketli ortalama var ve bu seviye etrafında yatay kapanış oldu. Asya ve Avrupa’da alıcılar öne çıkarken İngiltere, Fransa ve Almanya 10 yıllık getirileri sırasıyla 0.82, 0.24 ve -0.13 seviyesinden haftayı sonlandırdılar. Lokal tarafta da pozitif hareket vardı; beş ve on yıl vade kıymetler sırasıyla 5.26 ve 6.40 seviyelerinde işlem görürken, getiri eğrisi genelinde 2-3 baz puan daralma gerçekleşti. 5 yıl vadeli CDS de 397 / 402 seviyesinden kote edildi ve 3 baz puanlık gerileme oldu. Şirket tarafında yatay pozitif seyir olurken İş Bankası 2028 vadeli sermaye benzeri kıymet 101.40 fiyatla 6.11 getiri seviyesinden fiyatlandı. Arçelik’in Perşembe günü ihracı gerçekleşen Euro kıymeti açılışta $1 primlendi ve 100.75 / 101.15 seviyelerinde fiyatlandı.

ABD & Avrupa Hisse Senedi Piyasaları

ABD ve Avrupa’nın açıkladığı kuvvetli hizmet ve imalat PMI verilerine paralel dünya hisse senedi piyasalarının genelinde alıcılı bir gün geride bırakıldı. ABD, yaklaşık bir yıl aradan sonra ilk kez günde 30.000’den az yeni Covid vakası kaydediyor. IMF Cuma günü, dünya nüfusunun en az% 40’ının yılsonuna kadar aşılanması çağrısında bulundu. Kurum, ortaya konması gereken çaba ile küresel ekonomi için $9 trilyonluk getiri sağlayabileceğini söyleyerek, koronavirüs aşılarının daha hızlı bir şekilde yaygınlaştırılması için $50 milyar harcanmasını istiyor. ABD endekslerinin oldukça kuvvetli başladığı seansta, teknoloji hisselerinde odaklanan satış baskısıyla birlikte Nasdaq endeksi günü %0,48 oranında ekside tamamladı. Dow Jones pozitif ayrışarak %0,36 oranında primlenirken, S&P 500 endeksi ise günü yatay negatif sonlandırdı. Almanya Cuma günü, dünyanın dört bir yanındaki şirketlere kazançları üzerinden en az% 15 vergi ödemeye çağıran bir ABD önerisini sıcak bir şekilde memnuniyetle karşıladı. Avrupa tarafında FTSE 100 endeksi günü yatay tamamlarken, Euro Stoxx 50 ve DAX endeksleri günü sırasıyla %0,65 ve %0,44 oranlarında primlerle kapattı.

 

S&P 500 endeksinde yer alan on bir sektörden beşi günü kazanımlarla tamamlarken, takdirsel tüketim ve teknoloji hisselerinde %0,55 civarında görülen kayıplar endeksi baskıladı. Finans ve altyapı sektörleri ise sırasıyla %0,9 ve %0,54 oranlarında primlenerek öne çıktı. Boeing’in 2022 yılının sonlarında 737 MAX üretimini ayda 42 jete çıkarabilme ihtimali Reuters tarafından haber yapıldıktan sonra şirket hisseleri günü %3,15 artıda sonlandırdı. UBS’nin Virgin Galactic’e yönelik notunu ‘nötrden’ ‘al’ a yükseltmesiyle birlikte şirket hisseleri günü %6,36 primlerle sonlandırdı. Snap Inc. CEO’su, sosyal medya şirketinin uygulama içi işlemlerde Apple’ın% 30 komisyon oranını ödemelerinin kendilerine bir sorun yaratamayacağını ve şirketin başarısında Apple’ın önemli bir role sahip olduğunu söyledi. Yapılan bir diğer haberde ise Snap’in, artırılmış gerçeklik gözlükleri için parçalar üreten bir şirket olan WaveOptics’i $500 milyonluk bir anlaşmayla satın aldığı öne çıktı. Snap ve Apple hisseleri günü sırasıyla %0,81 ve %1,48 oranlarında ekside tamamladı. Teknoloji hisselerinde seans ortası ile birlikte kuvvetlenen satış baskısında Facebook, Amazon, Netflix ve Alphabet hisseleri %0,56 ila %1,37 arasında değer kaybetti. Moderna’nın Covid-19 aşısı, Japonya ve Güney Kore’deki düzenleyiciler tarafından resmi olarak onaylandı. Japonya ayrıca AstraZeneca ve Oxford Üniversitesi tarafından üretilen Covid-19 aşısına da onay verdi. Olumlu habere karşın Moderna hisselerini günü %2,72 oranında ekside tamamlarken, AstraZeneca hisseleri ise günü yatay sonlandırdı.

 

DAX endeksinde yer alan on sektörden sekizi günü kazanımlarla tamamlarken, teknoloji ve temel tüketim hisselerinde %0,1 civarında görülen düşüşler endeksi aşağı çekti. İletişim hizmetleri, sanayi ve finans sektörlerinin sırasıyla %0,95, %0,79 ve %0,72 oranlarında primlenmesi ise endeksi yukarı taşıdı. BMW, Avrupa Birliği’nin antitröst cezasının iki yıl önce beklenenden daha düşük olmasını beklemesi sebebiyle, bu yıl için kazanç tahminini artıracak. Şirketin, faiz ve vergi öncesi otomobil kazançları için marj projeksiyonunu yaklaşık 100 baz puan artması bekleniyor. Şirket hisseleri günü %0,72 oranında artıda tamamlarken, Daimler ve Volkswagen hisseleri ise sırasıyla %0,52 ve %0,19 oranlarında primlendi. Endekste en iyi performansı %2,41’lik değer kazanımlarıyla Continental gösterirken, %1,37 oranındaki kayıplarla Delivery Hero en zayıf performans gösteren şirket oldu. Deutsche Bank %2,41, Siemens Energy %1,53 ve Adidas %1,19’luk kazanımlarla endekste öne çıktı.

 

Ekonomik veri takviminin yoğun olduğu bir gün geride bırakıldı. Yatırımcılar ABD’nin açıkladığı öncü Mayıs ayı PMI verilerini yakından takip etti. İmalat ve hizmet verileri beklentilerin üzerinde sırasıyla 61,5 ve 70,1 seviyelerinde gerçekleşti. Bileşik PMI ise bir önceki verinin üzerinde 68,1 olarak duyuruldu. Nisan ayı mevcut konut satışları ise 6,07 milyonda yer alan tahminlerin altında 5,85 milyon seviyesinde gerçekleşti. Avrupa tarafında da PMI verileri öne çıktı. Almanya, duyurduğu Mayıs ayı imalat PMI öncü verisinde beklentilerin altında 64 seviyesinde kalırken, hizmet tarafında ise PMI verisi öngörülerin hafif üzerinde 52,8 seviyesinde paylaşıldı. AB bölgesini kapsayan veriler ise beklentilerin üzerinde sırasıyla 62,8 ve 55,1 seviyelerinde gerçekleşti. Veriler Birleşik Krallık tarafında ise beklentilerin üzerinde sırasıyla 66,1 ve 61,8 seviyelerinde açıklandı. İngiltere’nin paylaştığı Gfk güven endeksi ise tahminlerden daha iyi, -9 seviyesinde gerçekleşti.

 

Haftaya, Avrupa ülkelerinin paylaşacağı birinci çeyrek GSMH rakamlarında bir revizyona gidilip gidilmeyeceği takip edilecek. İlave olarak, Almanya Mayıs ayı IFO beklentileri öne çıkacak. ABD’de ise takvim daha yoğun. Nisan ayı yeni konut satışları, aylık bazda tüketici güveni, dayanaklı mal siparişleri, toptancı envanterleri, kişisel gelir ve harcamaları gibi veriler önem kazanacak.

Emtia & FX Vadeli Kontratları (Futures)

Haftanın son işlem gününde Dolar Endeksi’nde kazanım dikkat çekerken Endeks 89.65 seviyesinden 90.15’e kadar yükseldi. G10 para birimlerinin tamamında satış baskısı görülürken gelişmekte olan ülke para birimlerinin genelinde de USD karşısında değer kaybı dikkat çekti. EURUSD paritesi bu haftanın tepe noktaları olan 1.2240 seviyelerini yeniden test etmesinin ardından 1.2160 yakınlarına geriledi. GBPUSD paritesinde de gün içerisinde Şubat ayından bu zamana en yüksek seviyeler olan 1.4235 yakınları test edilse de sonrasında 1.4150 seviyelerine dönüş oldu.

 

Spot Altın güçlü kalmaya devam etmekte ve teknik göstergeler de aşırı alım sinyalleri veriyor. 14 günlük RSI 70.00 aşırı alım sınırı üzerinde bulunmakta. Gün içerisinde Çarşamba günü de aşılamayan 1890 seviyesi direnç görevi görürken ABD kapanışında spot Altın 1880 seviyelerinde işlem görmekteydi. LME metallerinde satış baskısı vardı, 3 aylık bakır kontratı günü yaklaşık iki haftalık aranın ardından 10.000 seviyesinin altında 9881.50 seviyesinden %1.66 değer kaybıyla sonlandırdı. WTI ve Brent petrol ise son bir ayın dip seviyelerinden gelen alıcılarla ABD kapanışında %3 ve %2.3 artıda işlem görmekteydi.

Kaynak İş Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu