Gündem

Uluslararası piyasalar

Eurotahvil Piyasaları

ABD on yıl vadeli hazine tahvilleri çeyrek sonu öncesinde alım görerek %1,44 getiri seviyesine daralırken, bugün 2-3 baz puanlık bantta işlem gördü. ABD verileri sonrası %1,45-1,48 bandında işlem gören tahviller, daha çok istihdam verisine odaklanıldığından seansın kalanında zayıf hareketlilik gösterdi ve kapanışı %1,47 seviyesinden yaptı.

Türk hazine eurotahvilleri gün genelinde satıcılı işlem gördü. TL’nin diğer para birimlerine göre daha iyi performansına rağmen, USD’de yaşanan genel güçlenme ve tarım dışı istihdam verisi öncesi pozisyon azaltma satışlarda etkili olurken, getiri eğrisi genelinde 4-8 baz puan genişleme kaydedildi. Beş ve on yıl vadeli kıymetler sırasıyla %5,14 ve %6,26 bölgesinde kapanış yaparken, ülke risk primi iki baz puan artarak 384 oldu. Yeni ihraç olan altı yıl vadeli Euro cinsi kıymet açılışta hafif ekside işlem gördü, lokallerin alımı ise fiyatları destekledi ve kıymetler yatay kapanış gerçekleştirdi. Şirket kıymetlerinde ilgi, tarım dışı istihdam verisi öncesi daha zayıf oldu. Yabancılar daha çok 2026 vadeli kıymetlerde arz sağlarken, kısa vadeli kıymetlere olan lokal ilgisi de daha sınırlı oldu.

ABD & Avrupa Hisse Senedi Piyasaları

1 Temmuz Perşembe günü, yurtdışı piyasalar güçlü ekonomik verilerin desteğiyle pozitif bir gün geçirdi. Önde gelen Avrupa hisse senedi endeksleri günü yükselişle tamamlarken ABD endekslerinin rekor seviyelere yakın işlem gördüğü gözlendi. S&P 500 endeksi 4320,66 ile rekor tazelerken Nasdaq gün içinde 29 Haziran’daki zirvesinin 2 puan altına kadar yükseldi. Mayıs ayındaki rekorunun yaklaşık 500 puan altında kalan Dow Jones da günü primle tamamladı.

Üst üste altı gün primle kapanan S&P 500’de, zorunlu tüketim dışında tüm sektörlerde yükseliş görülürken enerji %1,72, altyapı %1,1 primle endeksi yukarı çeken sektörler oldu. Dow Jones endeksinde de zorunlu tüketim ve sanayi dışında tüm sektörlerde yükseliş kaydedildi. Enerji %1,4, tercihe dayalı tüketim %1,06, sağlık sektörü %1,02 yükseldi. OPEC+ toplantısına odaklanan petroldeki yükseliş enerji hisselerine yansıdı; Chevron %1,4 değer kazandı. Nike %2,27, Travelers %1,42 primle endeksin en fazla değer kazanan şirketleri oldu. Bugün bilanço açıklayan Walgreens, önümüzdeki dönemde gelirlerin büyümesinde yavaşlama ve yatırım harcamalarında artış beklentisiyle %7,4 değer kaybederek endeksin en zayıf şirketi oldu.

FAANG hisselerinde; Facebook %1,92, Apple %0,23, Netflix %1, Google %0,3 yükselirken Amazon %0,2 değer kaybetti.

Genel olarak olumlu bir gün geçiren İngiltere FTSE 100 endeksi, seansı %1,25 primle tamamladı. Tüm sektörlerde yükseliş görülen günde %2,92 primle enerji ile %1,97 primle tercihe dayalı tüketim endeksi yukarı taşıyan sektörler olarak öne çıktı. BP Plc %3, Royal Dutch Shell %2,9 primle dikkat çeken şirketler arasında yer aldı. Endekste en yüksek ağırlığa sahip olan şirketlerden AstraZeneca %0,68, Unilever %0,72, HSBC %1,45 değer kazandı. Öğle saatlerinde gelen satışın ardından toparlanan Almanya Dax endeksi günü %0,47 primle sonlandırdı. Bilgi teknolojileri %0,8 kayıpla yükselişi sınırlarken sağlık %1,2, altyapı %0,84 primle en fazla değer kazanan sektörler oldu. Bayer %1,4, Fresenius SE %1,65 değer kazandı. Covestro %1,87, Delivery Hero %1,8 primle endeksin en çok değer kazanan şirketleri olurken Infineon %1,92 kayıpla en zayıf şirket olarak göze çarptı.

Ekonomik verilerde; Euro Bölgesi işsizlik oranı Mayıs ayı için %8 beklentinin altında %7,9 olarak açıklandı. ABD’de haftalık işsizlik başvurularında önceki haftaya ait veri 411 binden 415 bine revize edilirken 26 Haziran haftasına ait veri 388 bin olan beklentinin altında 364 bin açıklanarak pandeminin başından bu yana görülen en düşük seviyeye geriledi. Devam eden başvurular ise 3,34 milyon beklentinin üzerinde 3,469 milyon olarak açıklandı. Markit İmalat PMI verisi 62,6 seviyesinde sabit kalması beklenirken 62,1 seviyesine geriledi. İnşaat harcamaları %0,4 artış beklentisine karşın %0,3 geriledi. Günün en çok dikkat çeken verisi olan ISM İmalat endeksi 60,9 beklentisinin altında 60,6 olarak açıklandı. ISM Fiyat endeksi ise 87 seviyesine gerilemesi beklenirken 92,1’e yükselerek 1979’dan bu yana kaydedilen en yüksek seviyeye ulaşmış oldu.

Yarınki ekonomik veri açıklamaları arasında ABD tarım dışı istihdam verisi, ticaret dengesi, fabrika siparişleri ve dayanıklı mal siparişleri öne çıkıyor.

 

Emtia & FX Vadeli Kontratları (Futures)

Dolar endeksinde son bir haftalık süreçte yavaşlayan yukarı yönlü momentum, 92 seviyesinin yukarı kırılması ile son iki seansta hızlandı. Nominal ve reel getirilerde aşağı yönlü harekete rağmen, güçlü ADP rakamı, haftalık işsizlik başvurularında yaşanan düşüş ve ISM imalat rakamında artan fiyatların yarattığı enflasyonist baskı gibi sebeplerle USD endeksi, FOMC sonrası satış gördüğü 92,500 direncini de kırdı. G-10 para birimlerinin tamamı değer kaybederken, nispeten daha az satış gören Euro 1,1840 ile yine FOMC sonrası dönüş yaşadığı destek seviyesini test etti ve günü en düşük seviyelerde noktaladı.

Spot altın, daha çok USD’de yaşanan güçlenmenin negatif etkisi ile $1760-1785 bandında işlem görmeye devam ediyor. Reel getirilerde yaşanan düşüşün yarattığı pozitif etki, yükselişlerde satışa geçilmesi ile geri plana itilirken, istihdam verisi öncesinde oynaklık daha da azaldı. Haziran ayında %7’nin üzerinde değer kaybı ile aylık bazda son beş yılın en kötü performansını sergileyen altın, ETF özelinde ise, satış şiddetinin daha zayıf olduğu bir ay geçirdi.

Son dönemde emtia arasında güçlü performans ile öne çıkan petrol, OPEC+ toplantısı öncesinde gördüğü alımları bugün de devam ettirdi. OPEC+ üyelerinin Ağustos ayı itibariyle arzı kademeli artırma konusunda uzlaşacağı haberi ile WTI kontratı $75’e yükseldi ve 2018’den bu yana en yüksek seviyesini gördü.

Kaynak İş Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu