Sponsorlu Bağlantılar

Transaksiyonel Analiz Eğitimi Hakkında

Transaksiyonel Analiz Eğitimi Hakkında

1950 yıllarında Eric Berne tarafından geliştirilen transaksiyonel analiz eğitimi, insanların günlük yaşamlarındaki etkileşimlerini daha iyi anlayabilmesi ve bu yönde daha tatmin edici bir yaşam sürdürülebilmesi amacıyla oluşturulmuştur.

Oldukça yaygın bir kullanım alanı olan transaksiyonel analiz eğitimi, kişiliğin yapısında ne tür değişimlerin olduğunu açıklayan bir kişilik kuramı olarak dikkat çeker. Bu anlamda örgütlerde ve kişilerarası ilişkiler etrafında ortaya çıkan iletişimi açıklamaya yardımcı olan bir iletişim kuramıdır aynı zamanda.

İnsanların bugünkü yaşantılarını etkisi altına alan olayların nasıl başladığını ve bunların neler olduğunu sistematik bir biçimde irdeleyen gelişim kuramıdır. Bu kapsamda insanların içsel düşünce ve davranış kalıplarını inceleyerek değiştirmeyi amaçlar.

Transaksiyonel Analiz Eğitimi Aşamaları

İnsanoğlunun günlük yaşantısında hayatı boyunca geçirmiş olduğu her evre belli aşamalardan geçerek belli bir yol kat eder. Bu kapsamda transaksiyonel analiz eğitimi de birtakım aşamalardan geçerek ve yollar kat ederek yapılır. Bu aşamaları şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Birinci aşama; motive olma, yani değişmek için istekli olma
  • İkinci aşama; tüm karmaşıklıkları çözme
  • Üçüncü aşama; uygulama sözleşmesinin sıkılaştırılması
  • Dördüncü aşama; çocuk ego durumdaki tüm karmaşıklıkları çözerek uyumlu çocuğu keşfetme
  • Beşinci aşama; yeniden karar verme
  • Altıncı aşama; yeniden öğrenme

Bu tür aşamalar takip edilerek uygulanan bu eğitim, öğrenme sürecini kademe kademe uygulayarak elde etmeyi umduğu sonuca kolay bir şekilde ulaşmayı mümkün kılar.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu