Sponsorlu Bağlantılar

Sarı Nokta Hastalığı Yaygın Mı?

Sarı Nokta Hastalığı Yaygın Mı?

 

Sarı nokta hastalığı, Makula Dejenerasyonu adında günümüzde 55 yaş ve üzeri kişilerde meydana gelen göz problemidir. Dünyada çeşitli bölgelerde bir göz hastalığı olarak karşımıza çıkan bu hastalık ülkemiz genelinde çok sık rastladığımız bir hastalıktır. Gözdeki retina tabakasının altında yer alan sarı nokta, damarların bariyer görevini yerine getirmemesinden kaynaklanan sorun sonucunda hastalığı oluşturuyor.

 

Ülkemiz genelinde 55 yaş üzeri insanlarda görülen bu hastalık %10 civarında bulunuyor. Sarı nokta hastalığında alternatif tedavi yöntemleri incelenerek hastanın şikâyetleri doğrultusunda tanı konulur. İlerleyen dönemlerde göz kontrolü yaptırılmazsa görme kaybı ve gözlerde bozukluklar ciddi rahatsızlıklara neden olarak seviyesi ilerleyip sarı nokta hastalığı oluşturabilir.

 

Sarı Nokta Hastalığı Nedir?

 

Sarı nokta hastalığı, gözlerde bulanıklık, görme kaybı şikâyeti sonucunda muayene edilen gözde bulunan sarı noktadan bariyer görevini yitirmesinden kaynaklanan bir hastalıktır. Bu hastalık retinayı tamamen kaplayarak gözlerin en önemli kısmını tehlike altına alır. Görme konusunda bir tehdit oluşturan sarı nokta hastalığında teşhis koymak uzman doktorlar sayesinde gerçekleştirilir.

 

Sarı Nokta Hastalığı Kimlerde Görülür?

 

Sarı nokta hastalığında, hastanın göz muayenesi yapılarak tanı konulması önemlidir. Her göz probleminin ve görme kaybının sarı nokta hastalığını meydana getirmesi olası bir durum değildir. Sarı nokta hastalığı çoğu zaman yaşlı kişilerde ve yüksek tansiyonu olan kişilerde görülür. Belirli bir yaş aralığı olmasa da genel olarak 50 yaş ve üzeri yaşlı kategorisindeki insanlar göz problemlerinden zamanla şikâyetçi olurlar.

 

Bu hastalık da göz rahatsızlıkları arasında kendini belli etmeyi başarır. Kalbinde rahatsızlık olan kişiler her zaman tahlillerini doktora göstermeli ve rahatsızlığının gözlerini etkilemesi durumu konuşulmalıdır.

 

Sarı Nokta Hastalığının Farklı Tipleri Var Mı?

 

Sarı nokta hastalığının bilinen iki farklı tipi vardır. Bu tipler kuru tip ve yaş tip olmak üzere iki farklı nedenlerden ötürü oluşur. Aralarında belirli bir fark olan sarı nokta hastalığında çoğu zaman kuru tip ile hastalığın başladığı belirlenmiştir. Kuru tip sarı nokta hastalığında görme kaybı, bulanıklık, göz ağrısı, kızarma ve gözlerin hiçbir şeyi net görememesi şikâyeti olur.

 

Yaş tip sarı nokta hastalığında, çoğu zaman kuru tip hastaların rahatsızlığı ilerlemiş olarak yaş tip hastalıkta ileri rahatsızlıklar vererek kendini belli eder. Yaş tip sarı nokta hastalığında göz damarlarında sızıntı ve kanama meydana gelir.

 

Sarı Nokta Hastalığında Belirtileri Nelerdir?

Belirtiler gözde bulanıklık ve işleri aksatacak derecede göz rahatsızlığıdır. Gözlerin sağlıksız olması birçok rahatsızlığı beraberinde getirebileceği için göz sağlığına önem vermek gerekir.

 

Gözlerin net görmesini sağlayan tabaka artık yeterince iyi çalışmaz ve hastalık günden güne gözlere zarar verir. Detaylı ve net görme kaybının yaşanması ile hastalık belirtileri başlayabilir. Böyle durumlarda gözlerde oluşan her rahatsızlık hastalığın temel başlangıcında yer alır.

 

Kimler Göz Doktoruna Başvurmalı?

 

Sarı noktayı hastalığında öncelik yaşlı bireylerdir. Doktor kontrollerini ve göz muayenelerini hiçbir yaşlı aksatmayarak rutin halde, düzenli olarak gözlerinin sağlığını korumalıdır. Göz sağlığını tehdit eden herhangi bir durum belirdiğinde, bu durumlar; ağrı, acı, ışığa veya güneşe hassasiyet, şekil ve görsel analizi yapamama gibi durumlar meydana gelirse kişiler doktora başvurmalıdır. Aksi takdirde tedavi süreci gecikecek ve göz sağlığı bozulacaktır.

 

Sarı Nokta Hastalığı Tanısında Hangi Tetkikler Yapılır?

 

Doktor, hastadan şikâyetlerini dinleyerek ardından detaylı bir göz muayenesinde retinanın dip muayenesini yapar. Tanı konması için hastanın tüm şikâyetleri dikkate alınarak göz merceğinde zarar oluşup oluşmadığı incelenmelidir. Sarı nokta hastalığından şüphe duyulursa optik koherens tomografi, koherens tomografi anjiyografi, fundus floresein anjiografi tetkikleri yapılarak sarı nokta hastalığı tanısı konulabilir.

 

https://gokhangulkilik.com/sari-nokta-hastaligi/  — hakkında bilgi için hemen tıklayın.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu