Spor

Raket Sporu

Tenis günümüzde tenis raketi ile oynandığı için raket sporu olarak da bilinir. Tenis oynamak günümüzde profesyonellik gerektiren en önemli işlevlerden birisidir. Profesyonel bir tenisçi olmak için kişilerin bu süreçte kaliteli ve profesyonel bir hizmet almaları gerekiyor. Aksi durumda kişiler profesyonel bir tenisçi olamazlar. Tenis raketine ne kadar sert vurursanız servis atışlarınız paralel olarak daha etkili olur.

Etkili servisler atmak ve ‘’Ace’’ ile puan almak istiyorsanız tenis raketine çok sert vuruş yapmanız gerekiyor. Tenisçiler saat 100 km ile 150 km arasında servis atma gücüne sahiptirler. Break Point ise teniste servis kırma puanı olarak ön plana çıkar. Servis kırmadan oyuncular puan kanamazlar.

Teniste Nasıl Puan Kazanılır?

Teniste set puanı kazanmak istiyorsanız servis puanını kırmanız gerekiyor. Servis puanı kırma işlemine günümüzde Break Point denir. Servis puanının kırılmaması durumunda oyuncular 6-6 olduğunda oyuna Tie- Break adı verilen uzatma oyuna uzar. Böylelikle kişiler uzatma oyununda servis kırana kadar oyun devam eder.

Teniste oyuncuların puan kazanabilmeleri için 6-4 , 7-5,  6-3 gibi skorlarla oyunu kazanmaları gerekiyor. Tie- Break’te ise bu durum 7-6 olarak ön plana çıkıyor. Tenis geçmişten günümüze en popüler olduğu ülkelerin başında Avustralya ve İngiltere geliyor. Her yıl Avustralya Açık ve Wimbledon milyonlarca kişi tarafından izlenerek takip ediliyor. Tenis popülerliğini her gün artırarak dünya çapında modern bir spor haline geliyor.

Teniste Oyun Kazanma Nasıl Olur?

Teniste oyun kazanmak için ATP turnuvalarında 2-0, 2-1 oyunu kazanmanız gerekiyor. 2 kere seti kazanan oyuncu aynı zamanda oyunu da kazanmış olur. Wimbledon turnuvasında ise bu sayı 3 olarak ön plana çıkıyor 3-1, 3-2, 3-0 gibi skorlarla kişiler oyunu kazanabilirler.

Tenis oynamak için kişilerin Wilson tenis raketi gibi bir ürüne ihtiyacı bulunuyor. Aksi durumda oyunu oynayamazsınız. Her oyuncunun kendine özel raketi bulunuyor ve oyuncular raketlerini yanında getirirler. Oyuncular tenis raketine ne kadar sert vurularsa etkili servis puanları kazanma ihtimalleri artar. Tenis geleceğin en popüler sporu olarak ön planda yer alıyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu