Gündem

Piyasadan haberler

Formet Metal, Oyak Metal’in satın alınması ile ilgili Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) yapılan başvurunun onaylandığını bildirdi. Şirket’ten konu ile ilgili AKP’a yapılan açıklamada şöyle denildi:”Oyak Metal Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi unvanlı şirketin % 100 hisselerinin 65.000.000 TL bedelle satın alınmasına izin verilmesi hakkındaki Sermaye Piyasası Kurulu’na yapmış olduğumuz başvuru, Kurul’un 20.01.2022 tarih ve 3/66 sayılı toplantısında görüşülerek, olumlu karşılanmasına karar verilmiştir.”

Emlak Konut, İstanbul Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi 3456/1 Parsel için Ilgın İnşaat ile 707 milyon TL bedelli sözleşme imzaladı. Şirket’ten konu ile ilgili KAP’a yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:”T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile Şirketimiz arasında imzalanan “Dönüşüm Uygulamalarına İlişkin İş Birliği Protokolü” çerçevesinde Bakanlık adına Şirketimiz tarafından ihale edilen İstanbul Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi 3456/1 Parsel İnşaatı İşi’nin sözleşmesi, Yüklenici Ilgın İnş. İç ve Dış Tic. A.Ş. ile 21.01.2022 tarihinde imzalanmıştır.Sözleşme Bedeli: 707.000.000 TL+KDV ‘ dir.”

Emlak Konut, İstanbul Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi 3467/1 Parsel için Mustafa Ekşi İnşaat ile 1,53 milyar TL bedelli sözleşme imzaladı. Şirket’ten konu ile ilgili KAP’a yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:”T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile Şirketimiz arasında imzalanan “Dönüşüm Uygulamalarına İlişkin İş Birliği Protokolü” çerçevesinde Bakanlık adına Şirketimiz tarafından ihale edilen İstanbul Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi 3467/1 Parsel İnşaatı İşi’nin sözleşmesi, Yüklenici Mustafa Ekşi İnş. Tur. San. ve Tic. Ltd. Şti. ile 21.01.2022 tarihinde imzalanmıştır.Sözleşme Bedeli: 1.533.500.000 TL+KDV ‘ dir.”

Hedef Girişim Sermayesi, portföyünde bulunan Seyitler Kimya ve İdeal Finansal Teknolojileri paylarının girişim yatırımı kapsamından çıkarılmasına karar verdi. Şirket’ten konu ile ilgili AKP’a yapılan açıklamada şöyle denildi:”Şirketimizin 21.01.2022 tarih ve 02 sayılı Yönetim Kurulu Toplantısında;Şirketimizin girişim yatırımı portföyünde Seyitler Kimya San. A.Ş.’ne ait 4.000.000 adet payın ve İdeal Finansal Teknolojiler ve Danışmanlık A.Ş.’ne ait 940.000 adet payın borsada işlem gören tipe dönüştürülmesine ve girişim yatırımı kapsamından çıkarılmasına oy birliği ile karar verildi.”

Lüks Kadife, doğal gaz kısıntısı nedeniyle kapasite kullanım oranını cezai şarta girmeyecek şekilde düşürmeye yönelik üretim planlaması yapacak. Şirket’ten konu ile ilgili KAP’a yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:”21.01.2022 tarihi itibarıyla BOTAŞ tarafından yapılan bildirim gereği, doğalgaz arzındaki aksaklık nedeniyle kapasite kullanım oranımızı cezai şarta girmeyecek şekilde düşürmeye yönelik üretim planlaması yapılacaktadır.”

Trabzonspor Sportif ile QNB Finansbank arasında forma kol sponsorluğunu kapsayan üç yıllık yeni bir anlaşma yapıldı. Şirket’ten konu ile ilgili KAP’a yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:”Şirketimiz ile QNB Finansbank A.Ş. arasında forma kol sponsorluğunu kapsayan üç yıllık yeni bir anlaşma yapılmıştır.2022/23, 2023/24 ve 2024/25 sezonlarını kapsayacak olan sözleşme uyarınca, QNB Finansbank A.Ş., A Takımımızın oynayacağı tüm müsabakalarda giyeceği formaların sağ kolunda, TFF ve UEFA talimatları çerçevesinde, logosunu bulundurma hakkına ve bir takım diğer reklam haklarına sahip olacaktır. QNB Finansbank A.Ş., işbu sözleşme karşılığında şirketimize üç yıl için peşin olarak toplam 13.570.000.-TL + KDV ödeyecektir.”

Kütahya Porselen, doğal gaz kısıntısı nedeniyle kapasite kullanım oranını cezai şarta girmeyecek şekilde düşürmeye dönük planlama yapıyor. Şirket’ten konu ile ilgili AKP’a yapılan açıklamada şöyle denildi:”Doğalgaz dağıtım şirketimiz tarafından 20.01.2021 tarihinde ve BOTAŞ tarafından 21.01.2022 tarihinde tarafımıza tebliğ edilen “Doğalgaz Kısıntısı” konulu yazıda, yurt dışı arz kaynaklarından sağlanan doğalgaz miktarındaki azalmalar nedeniyle ülkemizde arz-talep dengesinin sağlanmasında bazı güçlüklerle karşılaşıldığı anlaşılmakta ve bu güçlükleri bertaraf edebilmek ve sistem dengesinin sağlanabilmesi için gerekli tedbirlerin alınması ve uygulanması zarureti doğduğu belirtilmektedir. Aynı yazılarda, mevzuat ve sözleşme hükümleri kapsamında; ülkemiz doğalgaz arz güvenliliğinin sağlanmasını teminen, şebeke işletmecisi konumunda olan iletim şirketinin talimatlarına, dağıtım şirketinin ve ilgili tüketicilerin uyması zorunlu olduğu belirtilmektedir. Bu çerçevede; 21.01.2022 saat 08:00 itibarıyla, ikinci bir bildirime kadar, sözleşmemizde belirtilen miktarın ilgili aya ait gün sayısına bölünmesi sonucu elde edilen günlük ortalama doğalgaz miktarının %60’ına tekabül eden doğalgaz miktarı ile sınırlandırılmıştır. Bu bildirimlere istinaden, 21.01.2022 tarihi itibarıyla kapasite kullanım oranımızı cezai şarta girmeyecek şekilde düşürmeye dönük planlama yapılmaktadır.”

MİA Teknoloji, ABD’nin New York Eyaletinde MİA Tech Corporation unvanı altında faaliyete başladı. Şirket’ten konu ile ilgili AKP’a yapılan açıklamada şöyle denildi:”MİA Teknoloji, 09.12.2021 tarih, 2021/26 No’lu Yönetim Kurulu Kararı’na paralel olarak Metaverse teknolojisi kapsamında geliştirdiği AR-GE projelerine başlanması ve çeşitli alanlarda yaptığı inovasyon çalışmalarına ilişkin yatırım yapılması, şirket ortaklıkları kurulması ve üniversiteler ile ortak çalışmalar yapılarak nitelikli insan kaynağı gelişimine katkıda bulunulması amacıyla, Amerika Birleşik Devletleri’nin New York eyaletinde MIA TECH CORPORATION unvanı altında faaliyetlerine başlamıştır.”

Beşiktaş Futbol Yatırımları, Bitci Teknoloji ile sponsonluk anlaşmasını karşılıklı feshederek, yeni sözleşme konusunda anlaşma sağladı. Şirket’ten konu ile ilgili AKP’a yapılan açıklamada şöyle denildi:”06.09.2021 tarihinde yapılan açıklamamızda; Şirketimiz ile Bitci Teknoloji A.Ş. arasında Tribün Sponsorluğu ve sözleşme kapsamındaki diğer reklam haklarının kullanılması karşılığında 2021-2022 sezonundan başlamak üzere 3 sezon için Şirketimize toplam 5.627.000 Avro + KDV ödenmesi konusunda anlaşma sağlanmış olduğu bildirilmiştir. Söz konusu sözleşme karşılıklı olarak feshedilerek, sözleşme kapsamında 2021-2022 sezonunda belirlenen mecralarda reklam haklarının kullanılması ve 2021-2022 sezonundan başlamak üzere 3 sezon için loca kullanım haklarına ilişikin olarak toplam 13.550.000 TL + KDV ödenmesi konusunda anlaşma sağlanmıştır.”

Halk GYO, 2022 yılında “Marka Kurumsal Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık AŞ” ve “Adım Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık AŞ”den değerleme hizmeti alacak. Şirket’ten konu ile ilgili AKP’a yapılan açıklamada şöyle denildi:”Yönetim Kurulumuzun almış olduğu karar doğrultusunda;Sermaye Piyasası Kurulu’nun “Gayrimenkul Yatırım Ortaklıklarına İlişkin Esaslar Tebliği” uyarınca; – 2022 yılı için, portföyümüzde mevcut bulunan gayrimenkullerin değerlemesinde “Marka Kurumsal Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık A.Ş.”den hizmet alınmasına,- 2022 yılı içerisinde portföye alınabilecek ve değerleme gerektirecek varlıklar için de “Marka Kurumsal Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık A.Ş.” ve “Adım Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık A.Ş.”den değerleme hizmeti alınmasına oy birliği ile karar verilmiştir.

Kontrolmatik, Gürcistan’daki Namahvani HES projesi sözleşmesini kesin hesap yapılarak işverenle karşılıklı olarak sonlandırdı. Şirket’ten konu ile ilgili AKP’a yapılan açıklamada şöyle denildi:”04.01.2021 ve 10.02.2021 tarihli açıklamalarımızda; Gürcistan’da yer alan Upper Namakvhani Hidroelektrik Santrali ve Lower Namakvhani Hidroelektrik Santrali olmak üzere toplamda 434 MW büyüklüğündeki Namakvhani Hidroelektrik Santral Projesi kapsamında 220kV Indoor GIS Sistemi Temini; tasarım, imalat, mühendislik hizmetleri, fabrika testlerinin yapılması, sistemin sahaya teslimi, montaj süpervizörlük hizmeti, sistemin yüksek gerilim testlerinin yapılması işleri kapsamında sözleşme imzalandığını duyurmuştuk. Söz konusu projeyle ilgili olarak İşverimize tüm işleri durdurması yönünde yapılan bildirim neticesinde, İşverimizle aramızdaki sözleşme kesin hesap yapılarak karşılıklı olarak bugün itibariyle sonlandırılmıştır. “

Koç Holding, Fenerbahçe-Kalamış Yat Limanı ihalesinin iptal edildiğini açıkladı. Şirket’ten konu ile ilgili KAP’a yapılan açıklamada, Türkiye Denizcilik İşletmeleri AŞ’ye ait Fenerbahçe-Kalamış Yat Limanının özelleştirilmesi ihalesinde, bağlı ortaklığı Tek-Art Kalamış ve Fenerbahçe Marmara Turizm Tesisleri AŞ (Tek-Art) tarafından verilen teklifin en yüksek teklif olarak gerçekleştiği ve ihale kararının Cumhurbaşkanlığı Kararı ile onaylandığının kamuya açıklandığı hatırlatıldı. Açıklamada, “Bununla birlikte bahse konu ihalenin 19 Ocak 2022 tarihli Cumhurbaşkanı Kararı ile iptal edildiği 21 Ocak 2022 tarihinde Tek-Art’a tebliğ edilmiştir.” denildi.Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Coca-Cola İçecek’in sürdürülebilirlik bağlantılı Eurobond ihracına 90 milyon ABD Doları yatırım yaptı. EBRD, toplam 500 milyon ABD Doları büyüklüğündeki Eurobond ihracının yüzde 18’ini alacak. Coca-Cola, bu Eurobond ihracı ile elde edeceği geliri borç refinansman, sermaye harcamalarının desteklenmesi ve çalışma sermayesi ihtiyaçlarının karşılanması için harcayacak.

Eminiş Ambalaj, konkordato projesi kapsamında ikinci taksit ödemesini gerçekleştirdi. Şirket’ten konu ile ilgili KAP’a yapılan açıklamada şu bilgiler verildi: “Konkordato projemiz, 22 Haziran 2020 tarihinde Gebze Ticaret Asliye Mahkemesi tarafından tastik edilmiştir. Konkordato projesi kapsamında; konkordato borçlarımız, 1,5 yıl geri ödemesiz, 72 ay eşit taksitlerle ödenmesi suretiyle yeniden yapılandırılmış ve bu yapılandırma mahkeme tarafından onaylanmıştır.Konkordato süreci, konkordato öncesinden gelen tüm borçlarımızın ödenmesi sonrasında, tamamlanacaktır. Bilgisi kamuoyuyla paylaşılmıştı.Konkordato projesi kapsamında ilk taksit bedeli 22.12.2021 tarihinde ödenmiştir. Bilgisi kamuoyuyla paylaşılmıştı.İkinci taksit bedeli 884.997,86TL ödeme, projeye uygun olarak bugün (21.01.2022 tarihinde) yapılmıştır.”

Katmerciler, 24, 26 ve 27 Ocak tarihlerinde yapılacak olan elektrik kesintisi nedeniyle çalışma yapamayacak. Şirket’ten konu ile ilgili yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:”Atatürk Organize Sanayi Bölge Müdürlüğünün 21.01.2022 Tarih 205 sayılı yazısına istinaden; 24.01.2022 – 26.01.2022 ve 27.01.2022 tarihlerinde yapılacak olan elektrik kesintisi nedeniyle Şirketimizde çalışma yapılmayacaktır. Bu süreç şirketimiz olağan iş akışında herhangi bir aksamaya neden olmayacaktır.

 

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu