Gündem

Otomotiv sektöründen online tahsilat rekoru

Türkiye’nin en büyük B2B kredi kartı tahsilat platformu  Eçözüm  Online Tahsilat  Sistemi “Netahsilat” ekosisteminde 2021 ilk yarı şampiyonu “otomotiv” sektörü oldu. Otomotiv sektörü ilk 6 ayda 991 bin 363 adet tahsilat işlemini online olarak gerçekleştirdi. Online tahsilat altyapısıyla firmaların nakit akışını düzenleyen Netahsilat, tüm sektörlerde olduğu gibi otomotiv sektöründe de tahsilat sorununa çözüm getirdi. Tahsilatlarında online tahsilat’ı seçen otomotiv sektörü online tahsilattan elde ettiği cirosunu önceki yıl aynı döneme göre %55 artırdı. Böylelikle otomotiv sektörü toplamda 5,1 Milyar TL online tahsilat sınırını aşmış oldu.

İKİNCİ SIRADA “YAPI” SEKTÖRÜ GELDİ!

Veriler ışığında otomotiv sektörünü sırasıyla 351 bin 133 işlem ile yapı malzemeleri takip etti. Yapı malzemeleri Netahsilat ekosisteminde ki tahsilat hacmini 2020 yılına göre %42 artırdı.  Orman ürünleri ve Tarım ise sırayla takip eden diğer sektörler olarak yerini aldı.

Eçözüm Bilgi Teknolojileri Genel Müdürü Refik Sarıtepe, “30’u aşkın sektör tahsilat problemlerine hızlı ve güvenli çözümler sunan, nakit akışlarını düzenleyen Online Tahsilat sistemimiz ile rahat bir nefes alıyor. 2021 yılı ilk yarısında da en fazla online tahsilat hacmine ulaşan sektör yine ekonomimizin lokomotif sektörü “otomotiv” oldu. Netahsilat ile otomotiv sektöründe firmalar bayilerinden, bayiler ise alt bayileri ve müşterilerinden ödemelerini online, hızlı, kolay ve güvenli bir şekilde gerçekleştiriyorlar. Otomotiv ve yapı sektörlerinin bayi ve alt bayi yapılanmaları çok geniş ve dağınık olması nedeniyle tahsilat döngüsünün dijitale aktarılması hayati önem taşıyor. Aksi taktirde tahsilat zincirinde kopmalar, aksamalar, gecikmeler oluyor. Bu durum ise zaman ve para kaybının yanı sıra, ekstra iş gücü olarak firmalara ek bir yük oluşturuyor.” dedi.

Netahsilat Online tahsilat teknolojisi ile ana firmalar ve firmaların bayilerinin tüm tahsilat süreci zorluklarına gerek kalmadan tahsilatlarını online olarak hem hızlı hem de güvenli olarak tamamladıklarına dikkat çeken Refik Sarıtepe, “Uzaktan tahsilat özelliği ile bayi ve müşterilerin uzakta olması, tahsilat zincirinde herhangi bir sorun oluşturmuyor. Firmalar bayilerini sisteme kolayca tanımlayabiliyor, bayileri ise ekstra POS maliyetine girmeden, ana firmanın sanal posları üzerinden, müşterilerinden ödemelerini alabiliyorlar. Bu sunduğumuz operasyonel kolaylık ile Otomotiv ve Yapı sektörleri başta olmak üzere birçok sektörde rekor tahsilat hacimlerine ulaşıldı ve ekosistemimizde ki tahsilat hacimleri her geçen gün artarak devam ediyor” diye konuştu.

Firmaların Netahsilat ile ileri tarihli ya da vadesi geçen alacakları kolaylıkla takip edebildiklerini belirten Eçözüm Genel Müdürü Refik Sarıtepe, “Mobil uygulamalarla 7/24 istedikleri yerden ödeme gerçekleştirebilme esnekliği ile işlemlerini tamamlayabiliyorlar.  Ödeme zamanı geldiği zaman müşterilerine SMS yoluyla ve e-postayla ödemelerinizi tekrar hatırlatma şansına sahip olan firmalar nakit akışlarını sürdürülebilir kılıyorlar.  Böylelikle B2B online ödeme sistemi, ana firmanın bayilerden tahsilat yapmasını, bayilerin kolaylıkla ana firmaya ödeme yapmasını ve bayilerin son kullanıcılardan online ödeme almasını sağlayan kapsamlı bir çözüm olarak sunulmuş oluyor.” dedi.

2001 yılında kurulan Eçözüm Bilgi Teknolojileri, Online Tahsilat ve Açık Bankacılık alanında ürünleri ile Fintek sektörüne çözümler üretiyor. Online tahsilat alanında 1950’nin üzerinde ana firma ve 400 bin üzerinde bayi, Açık Bankacılık tarafında ise 1.100’den fazla firma çözümleri aktif olarak kullanıyor. Türkiye’nin ezber bozan ve yeni nesil dijital bankacılık platformu Eçözüm; uluslararası güvenlik standartlarına sahip ürünlerini, sektörün ve sektördeki firmaların talep ve ihtiyaçları doğrultusunda düzenli olarak geliştirilmekte ve platforma yeni ürünler eklenmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu