Gündem

İspanya’da ‘izinsiz kullanım’ tartışması

İspanya’nın ‘Tüm Bedenler Plaj Bedenidir’ kampanyasında yer alan fotoğrafların sahipleri tarafından izinsiz kullanıldığı iddia edildi.

İspanya Eşitlik Bakanlığı’nın başlattığı, tüm kadınları nasıl göründüklerinden bağımsız olarak plaja gitmeyi özendirmeyi amaçlayan kampanyasında kullanılan fotoğrafa ilk itiraz Cuma günü gelmişti. Cumartesi ikinci bir kadın, fotoğrafta protez bacağının photoshop ile kaldırıldığını söyleyerek şikayette bulunmuştu.

Üçüncü bir kadın daha İspanya’nın büyük ilgi gören “Tüm Bedenler Plaj Bedenidir” kampanyasında fotoğrafının izinsiz kullanıldığını söyleyerek şikayette bulundu.

BBC News’in aktardığı habere göre kampanyanın yaratıcısı Arte Mapache, fotoğrafları izinsiz kullanılan İngiliz modeller Nyome Nicholas-Williams ve Sian Green-Lord’dan özür diledi. Mapache, Arte Mapache özür mesajında “Hatamı düzeltmemin en adil yolu kampanyadan aldığım parayı posterdeki kadınlara eşit olarak dağıtmak olacak” dedi.

Meme kanseri sonucu mastektomi yapılan Juliet FitzPatrick, posterde görülen, tek memesi alınmış kadının fotoğrafında başka bir kadının vücudunun üzerinde kendi yüzünün kullanıldığını söyledi.

60 yaşındaki FitzPatrick fotoğaftaki kadının tek memesi olduğunu oysa kendisinin iki memesinin birden alındığını belirtti. Fitzpatrick, “İznim olmadan bedenimin bu şekilde resmedilmesi bu kampanyanın temasına tamamen aykırı” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu