Sponsorlu Bağlantılar

Hangi Durumlarda Gıda İntoleransı Testine İhtiyaç Duyulur?

Hangi Durumlarda Gıda İntoleransı Testine İhtiyaç Duyulur?

Gıda intoleransı testi oldukça kolay ve zahmetsiz bir kan testidir. Vücudumuza aldığımız bazı gıdalar sindirim sistemince kolay sindirilemez ve bağırsaklarda ve mide de birtakım reaksiyonlar oluşur. Bu duruma gıda intoleransı denilmektedir.

Gıda intoleransı testi doktor tarafından karar verildiği takdirde uygulanır. Şikâyetler genel olarak sürekli bir halsizlik ve yoğunluk hissi ise, migren atakları artıyor ise, karın ağrısı, mide bulantısı, ishal ve kusma var ise ve altında yatan geçerli herhangi bir sebep bulunamıyor ise gıda intoleransı testi yapılmalıdır.

Bu durumlarda tabi ki bunun kararını verecek olan doktordur. Bu test oldukça önemli ve kolay yapılabilen bir testtir. Vücuttan alınan kan örneklerinin laboratuvarda incelenmesi sonucu raporlanır. Teşhis bu test sayesinde koyulur ve uygulanacak olan tedavi yöntemi böylelikle belirlenmiş olur.

Gıda İntoleransı Testi Nedir?

Gıda intoleransı testi kan verme işlemi başlar. Bu alınan kan örneklerini laboratuvara gönderilir orada vücudun tükettiği gıdalar karşılığında hangi ürünler antikor üretmiş ve yahut üretememiş bunlar incelenir ve vücudun reaksiyon vermesine sebep olan gıda bulur ve tespiti yapılır.

Gıda Alerjileri Nasıl Gelişir?

Gıda alerjisi gıda intoleransı ile farklı durumlardır. Gıda alerjisinde gıdaya dokunma bile etkili olabilirken gıda intoleransında ise sindirimle ilgili problemler yaşanır bu durumu belirten reaksiyonlar görülür.

Bir gıda vücuda girdikten sonra kısa bir süre içerisinde mideye iner ve midede ve bağırsaklar da sindirim zorlanıyor ise bu gıda intoleransının olduğu anlamına gelir. Gıda intoleransı sindirim sisteminin bağışıklık düzeyi ile ilgilidir.

Gıda Alerjilerinin Nedenleri Nelerdir?

Gıda alerjisinin genetik olduğu konusunda genel bir bilgi vardır. Bu durumda kişinin soy geçmişinde gıda alerjisi geçmişi var ise kendisinin de bu durumla karşılaşması olası bir durumdur. Bazen de tüketilen gıdaya karşı oluşan bir alerjik reaksiyon verebilir. Bunun da yenilen gıdanın miktarı ve içeriği ile de alakalı olduğudur. Genel anlamda protein içeriği bakımından yüksek olan gıdalar alerjik reaksiyona sebep olur.

Gıda İntoleransı Belirtileri Nedir?

Gıda intoleransının belirtileri farklılık gösterebilir genel olarak hafif ağrılı ve yorgunluk hissi veren belirtiler olmak ile ilgili belirtiler olsa da bazen şiddetli belirtiler de olabilir. Hafif belirtiler yorgunluk hissi, mide ve karın ağrısı, ishal, kusma gibi belirtiler olabilmektedir.

Gıda İntoleransı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Gıda intoleransı tedavisinde genel olarak tek yöntem uygulanır. Bu da reaksiyona sebep olan gıdanın genel yemek listesinden ya tamamen ya da kısmen çıkartılmasıdır. Belli periyotlarda şüphelenilen gıdalar listeden çıkartılır sonra tekrar azar miktarlarda vücuda yeniden verilebilir.

 

Gıda İntoleransı Testi Tanısı Nasıl Konulur?

Gıda intoleransına sebep olan gıdayı bulmak için genellikle iki yöntem uygulanır. Birinci olarak şüphe duyulan gıdalar belli süreler içerisinde önce vücuda girmesi yasaklanır ve sonra da tekrar teker teker olmak şartıyla vücuda verilmeye başlanır ve hangisinin reaksiyonları sebep olduğu bu şekilde bulunabilir.

Bazen de hiç bu uzun sürece gerek kalmadan sadece gıda intoleransı testi yaptırılır. Bu test kan verme işlemi ile başlar ve bu kanda ki inceleme sonucu reaksiyon veren gıda tespiti yapılır. Bu şekilde tanı konulmuş olur.

Gıda İntoleransı Testi Sık Rastlanan Semptomlar Nelerdir?

Gıda intoleransı testi yapılmadan önce belli şikâyetler taşımak gerekir. Belli gıdalardan sonra vücudun belli reaksiyonlar vermesi lazım ki gıda intoleransı yaşanıyor olsun. Pek çok hastalık gibi gıda intoleransı’nın da sıkça gösterildiği semptomlar vardır.

Bu semptomlar genel olarak şu şekildedir; mide de yanma hissi, karın ağrısı, mide bulantısı, ishal, kusma, midede ve bağırsaklarda fazla gaz. Bir gıda tüketildiği anda bu şikâyetler başladığında bir sağlık kuruluşuna başvurun ve gıda intoleransı testi talep edin.

https://www.mylabistanbul.com/gida-intoleransi-testi/ hakkında bilgi için hemen tıklayın.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu