Gündem

Günlerden FED

Günlerden FED

Küresel piyasalar adına haftanın en önemli gelişmesi olan FOMC toplantı kararları bu gece açıklanıyor. FED’in faizlerde ve varlık alım miktarında değişikliğe gitmeyeceği kesin. Yalnız karar metninde geçecek ifadeler ve ekonomik projeksiyonlar piyasalara şüphesiz yön verecek. Peki, FOMC’de hangi gelişmelere odaklanacağız? Bu konuyu değerlendirelim: Öncelikle karar metninde enflasyon görünümü ve mevcut politikaya yönelik değişiklik sinyali olup olmayacağına ilişkin cümleler kritik önemde. FED’in son dönemde hızla yükselen enflasyonun geçici olduğuna ilişkin yorumlarına bu toplantıda da yer vereceğini düşünüyoruz. Ayrıca istihdam piyasasının hala istenilen ölçüden uzak olduğuna yönelik cümleyi de yine görebiliriz. Zaten son gelen istihdam verileri de bu yorumu destekler nitelikte. Dolayısıyla daha önceki metinlerden farklı tonda bir metin beklentimiz bu toplantı için yok. Ekonomik projeksiyonlar çok önemli bir konu… Özellikle 2022 ve 2023 yılına dair enflasyon tahminlerini yakından takip edeceğiz. Tahminlerin yukarı yönde revize edilmesi piyasaya daha erken politika ayarlamasının gerekebileceğini izlenimi vereceği için negatif bir durum olacaktır. Yalnız hemen her açıklamada FED üyeleri enflasyonda yükselişin geçici olduğunun altını çiziyorlar. Bu yorum eşliğinde düşündüğümüzde enflasyon tahminlerinin yukarı revize edilmeyerek sabit tutulmasını bekleriz. En önemli konulardan birisi de noktasal grafikler. Bu grafikte FED üyelerinin faiz artırımının zamanlamasına yönelik beklentilerini öğreniyoruz. En son açıklanan noktasal grafiklerde FED üyelerinin çoğunluğu faiz artırımının 2023 yılında gerçekleşeceği beklentilerini paylaşmıştı. Ağırlıklı olarak 2023 yılı beklentilerinin bozulmasına neden olacak bir tahmin grafiği ile karşılaşacağımızı düşünmüyoruz. Yalnız 2022 yılında faiz artırımı bekleyen üye sayısında artış yaşanıp yaşanmadığı da dikkatle takip edilmeli. Toplantı öncesi piyasalar sakin. ABD hisse senedi endeksleri zirve seviyelerine yakın işlem görmeye devam ediyor. Özellikle ABD 10 yıllık tahvil getirilerinin %1.50 altında bulunması önemli. Bu fiyatlama piyasanın FED’in bu toplantıda şahinleşmeyeceği beklentisini gösteriyor.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

Asya Borsaları rekor seviyelere yükselen ABD borsalarının ardından Çarşamba günkü işlemlerde durgun seyrediyor. Yatırımcılar ABD Merkez Bankası Fed’in varlık alımlarına yönelik mesajlarına odaklandı.Hisse senetleri Japonya ve Avustralya’da hafif artıda seyretti, Güney Kore ise kazanımların başını çekti.Hong Kong ve Çin’de ise endeksler geriledi.Japonya Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre, Mayıs ayında ihracat yıllık bazda yüzde 49.6 yükseldi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 24 saatte 1 milyon 240 bin 311 kişinin aşı olduğunu açıkladı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ile Çin Halk Cumhuriyeti Merkez Bankası arasında 30 Mayıs 2019 tarihinde imzalanan ikili para takası (swap) anlaşması 35,1 milyar TL ve 23 milyar Çin yuanı artırılarak toplam 46 milyar TL ve 35 milyar Çin yuanına ulaştı.

Amerikanın Sesi’nin haberine göre, ABD’li Yetkili S-400 ile Kabil Havaalanı teklifinin bağlantısı olmadığını söyledi.

New York’ta yüzde 70 aşılama hedefine ulaşıldı ve tüm kısıtlamalar tamamen kaldırıldı.

ABD Temsilciler Meclisi Bilim, Uzay ve Teknoloji Komitesi, teknoloji alanında Çin’in yarattığı tehdit ile mücadeleyi ve ABD’nin rekabet gücünü artırmayı hedefleyen yasa tasarısına onay verdi.

ABD’de bir grup senatör, Ticaret Bakanı Gina Raimondo’ya mektup göndererek Çin’e ihracatı sakıncalı olabilecek yeni Amerikan teknolojilerinin belirlenmesini istediler.

ABD Başkanı Joe Biden, büyük teknoloji şirketlerine yönelik eleştirileri ile bilinen Lina Khan’ı Federal Ticaret Komisyonu Başkanlığı için aday gösterdi.

İran Hükümet Sözcüsü Ali Rebii, yüzde 60 oranında zenginleştirilen uranyumdan 6,5 ve yüzde 20 oranında zenginleştirilen uranyumdan ise 108 kilograma sahip olduklarını açıkladı.

CNBC tarafından yapılan ankete katılan ekonomistler Fed’in ilk faiz artırımını Kasım 2022’de yapacağını öngördü. Nisan ayında yayınlanan ankette ilk faiz artırımının Aralık 2022’de olacağı öngörülmüştü.

Çinli Alibaba Gruop tarafından desteklenen Türk e-ticaret şirketi Trendyol yatırımcılardan 2 milyar dolar toplamak için görüşmeler yürütüyor-Reuters

ABD Başkanı Joe Biden, 20 Ocak’ta göreve başladıktan sonra Rus lider Vladimir Putin’le ilk kez bugün bir araya geliyor.

AC Asia ex, Japan % – 0,39 satıcılı

S&P 500 % 0,01 alıcılı

Euro Stoxx 50 % – 0,36 satıcılı

 

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu