Gündem

Evlilik Sözleşmesi

Evlilik Sözleşmesi

Evlilik, iki kişi arasında yapılan oldukça hoş bir durumdur. Kişiler evlilik sayesinde hayatlarını huzur buldukları kişiler ile geçirebilir. Bazı kişiler ise evlilik dışında da beraber yaşayarak yine hayatlarını geçirebilir. Ancak çoğu kişi tarafından doğru ve uygun görülen durum evlilik ile beraber sürülen yaşamdır. Kişiler evlilik sayesinde beraber yaşadıkları insanlar hakkında hak sahibi olabilir. Bunun için evlilik çok önemlidir.

Evlilik Nasıl Gerçekleşir?

Evlilik, iki kişinin tanışması ile başlar. Daha sonra kişiler birbirlerini tanır ve oldukça hoş olan duygular hissetmeye başlar. Bu duygular zamanla artar ve evliliğe gitme yoluna girer. Daha sonra da kişiler yasalar önünde birbirlerine sadık kalacaklarına söz verirler. Bu söz de bozulmaz ve uzun yıllar boyu oldukça güzel bir şekilde sürebilir.

Evlilik Sözleşmesi Neden İmzalanır?

Çoğu evlenen kişi birbirini sevse de bazı durumlarda karşısındaki kişiye güven duymayabilir. Bu durum da kişileri kendi mal varlığını korumaya gitmeye zorlar. Yani kişiler evlilik sözleşmesi ile kendi paralarını koruma altına alır.

Evlilik Sözleşmesi İmzalanmaz İse Ne Olur?

Evlilik sözleşmesi iki kişi arasında imzalanır. Bazı durumlarda bu sözleşmeyi imzalamak istemeyen kişiler ortaya çıkabilir. Bu kişiler duygusal olarak karşı tarafın kendilerine güvenmemelerine üzülebilir. Bundan dolayı da evlilik yapıldı ise boşanmaya kadar gidilebilir. Yani eğer ciddi bir durum haline gelir ise boşanma avukatı arayışı içerisine bile girilebilir.

Evlilik Sözleşmesi İmzalanır İse Ne Olur?

Evlilik sözleşmesi, genel olarak mal varlığını korumak üzerine olan bir sözleşmedir. Bu sözleşme imzalanır ise kişiler boşandıklarında imzalatan kişiden karşı taraf hiçbir para talebinde bulunamaz. Yani evlilik sözleşmesinde her bir kişinin malı kendi üzerinedir ve alınamaz diye düşünülür. Sözleşme imzalanır ise mal rejimi konusu ortaya çıkar.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu