Gündem

Eminem Hakkında

Eminem Hakkında

Eminem yani gerçek adıyla Marshall Bruce Mathers en iyi rap sanatçıları arasında ilk sırada yer almaktadır. Yaptığı her şarkı, albüm ve hareket ile dikkatleri üzerine toplamayı başaran sanatçı 17 Ekim 1972 doğumludur. ABD’nin Missouri şehrinde dünyaya gelen sanatçı 1990 yılından bu yana aktif olarak müzik dünyasında yer almaktadır. Eminem mp3lerini indir her zaman en çok tercih edilen müzik seçenekleri arasında yer almaktadır.

Eminem adını kullanan rapçi ikinci kişiliği olarak Slim Shady adını kullanmaktadır. Çok sayıda ödüle sahip olan şarkıcının kendine ait bir  plak şirketi de bulunmaktadır. Eminim ilk ciddi sayılacak albümünü 1999 yılında The Slim Shandy LP adıyla duyurmuştur. Bu albümle o yıl tüm müzik listelerini alt üst etmeyi başarmıştır. Bu albüm en iyi rap albümü ödülü dalında Grammy ödülünün de sahibi olmuştur.

Eminem Kariyeri

Eminim 2002 yılında 8 Mile filminde başrol oynamıştır. Bu film için yaptığı “Lose Yourself” şarkısı en iyi şarkı ödülünü kazanmasını sağlamıştır. Birçok turneye çıkan sanatçı 2005-2009 yılları arasında bir duraklama dönemi yaşamıştır.

2010 yılına gelindiğinde yedinci albümü olan Recovery’i çıkaran sanatçı birçok ülkede şarkılarıyla her zaman ilk sırada yer almayı başarmıştır. Şarkıcının çıkardığı ilk altı albümüm hepsi arka arkaya ABD listelerinde ilk sırada yer almayı başarmıştır. Bilboard 200 listesinde 7 hafta boyunca ilk sırada kalmıştır.

Net bir araştırma olmamasına rağmen 2000’li yılların en çok sanat sanatçıları arasında Eminem’in ilk sırada olduğu tahmin edilmektedir. Eminem şarkılarını dinle her dönem güncelliğini koruması nedeniyle popülerliğinden hiçbir şey kaybetmektedir.  2008 yılında VİBE dergisi sanatçıyı gelmiş geçmiş en iyi rapçi ilan etmiştir. 2009 yılında Billboard dergisi tarafından son 10 yılın sanatçıcı seçilmiştir.

Eminim son stüdyo albümünü 2020 yılında Music To BE Murdered BY adıyla çıkarmıştır. Yayınlandığı tüm albümler birçok ülke de uzun süre en çok dinlenenler arasında ve en çok sanatlar arasında yer almayı başarmıştır. Eminem’in Youtube kanalında 51 milyon takipçisi bulunmaktadır. Birçok sanatçı ile düet yapan sanatçı popülerliğini doğru şekilde kullanması ve para ile ne yapacağını bilemediği hikayeleri ile sosyal medya da sempati toplaması ile dikkat çekmiştir.

Eminem kariyeri boyunca sayısız ödülün de sahibi olmuştur. Billboard dergisine göre sanatçının 2000’li yıllarda çıkardığı iki albümü en çok satan 5 albüm arasında yer almaktadır. Eminem sadece UK’da 12.5 milyon albüm satışına ulaşmıştır.

Dijital çağa geçilmesiyle hala aktif bir şekilde kendisini göstermeye devam eden sanatçı ülkemizde de en çok sevilen yabancı rapçiler arasında ilk sırada yer almaktadır. Birçok şarkısı, albümü, teklisinin yanında gösterilere dahil olmasıyla dikkat çekmiştir. 2022 Super Bowl organizasyonunda 50 Cent, Snop Dog, DR.E gibi isimlerle sahneye çıkmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu