Gündem

Çin’den kömürün temiz kullanımı için ilave 31,4 milyar dolarlık kredi

Çin’de kömürün temiz ve verimli kulanımı için yeniden 31,4 milyar dolarlık kredi verilecek.

Çin Başbakanı Li Keqiang’ın başkanlığında dün düzenlenen Devlet Konseyi yürütme toplantısında alınan karara göre, ülkenin düşük karbonlu kalkınma çalışmalarının bir parçası olarak, kömürün temiz ve verimli kullanımına destek amacıyla hedefli yeniden kredi programı başlatılacak.

Daha önceden karbon emisyonunun azaltılmasını destek amacıyla tanıtılan finansal araçlara ilaveten, temiz ve verimli kömür kullanımı için 200 milyar yuan (yaklaşık 31 milyar 400 milyon dolar) hedefli yeniden kredi programı uygulanacak.

Li Keqiang toplantıda yaptığı konuşmada, “Şu anda kömür, tedarik konusunda gerçekten kendimize güvenebileceğimiz bir enerji kaynağı. Önümüzdeki uzun bir süre de böyle kalacak. Bu Çin’in kalkınmasıyla yakından ilişkili. Kalkınma yolunda dönüşüm gerçekleştirmemiz gerekiyor, hep enerji yoğun kalkınma yolunda kalamayız.” ifadelerini kullandı.

Çin Ulusal Enerji İdaresi tarafından yayımlanan kılavuza göre, Çin bu yıl enerji karışımındaki kömür payını yüzde 56’nın altına düşürmeyi hedefliyor. Bu pay geçen yıl yüzde 56,8 ve 2019 yılında yüzde 57,7 olarak kayda geçmişti.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu