Gündem

BİST100 endeksi

Çin’in 5 puan faiz indirmesi, ABD’de Demokrat Senatör Manchin, Biden’ın sosyal altyapı paketi olarak nitelenen ‘‘Build Back Better’’ planına destek vermeyeceğini açıklaması ve omicron varyantından dolayı ülkelerin sert tedbirleri dün küresel piyasalarda risk iştahını düşürdü. Asya Piyasaları ve ABD vadelileri negatif seyirdeydi. VİOP akşam seansının Cuma günü normal seans kapanışının 70 puan aşağıda kapatması, Dolar / TL’nin 17,00’nin üstüne çıkması ve kredili işlemlerin yoğun olduğu Borsa’da açıkların kapatılması için gelen satışlarla düşüşün sürmesi ile birlikte küresel piyasalara paralel BİST100 endeksi güne negatif başlangıç yaptı. Açılışın ardından endekste tepki alımları vardı. Endeks %2 kadar yukarı gitse de öğlenden sonra endekste satışlar sertleşti ve devre kesiciler Cuma günü olduğu gibi dün de endekste 2 defa çalıştı.

Aralık ayında politika faizinde 100 baz puan indirim yapılmasının ardından Eylül ayından bu yana politika faizinde 500 baz puan indirime gidildi ve politika faizi %14,00’e geriledi. Faiz indirimleri ve iç dinamiklerin etkisi sonrası Eylül ayından bu yana Dolar / TL’deki yükseliş trendi devam etti. Eylül ayına 8,30 seviyesinden başlayan Dolar / TL kuru bugün 17,66’yı gördü. TCMB tarafından son 2 haftada 5 defa kur tarafına sağlıksız fiyat oluşumları nedeniyle satım yönünde 6 milyar dolarlık müdahale gerçekleştirmesine rağmen Dolar / TL 18,00 seviyesine yaklaştı. TCMB müdahalesi kur tarafında yükselişe engel olmazken, iş dünyasının acil müdahale çağrısı sonrasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın  ”Faizleri düşürüyormuşuz. Benden başka bir şey beklemeyin” açıklamaları ve hafta sonu Hazine ve Maliye Bakanı Nebati’nin banka genel müdürleriyle yaptığı görüşmede   “Faiz artırımı tartışmaya kapalı. Bunun dışındaki önerilerinizi dinlemeye hazırım” dediği haberleri ile kurdaki yükseliş sürdü. Ancak dün Kabine Toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TL’nin değer kazanması adına açıkladığı yeni ekonoik paketleri ile Dolar / TL kuru 13,00 seviyesinin altına sarktı.

Omicron varyantına dair risklerle birlikte ülkelerin kapanmaya gitmesi, tedbirlerin sıkılaşması ve ülkeler arası trafiğin kısıtlanması ile brent petrol baskılanırken, 69 dolar seviyesine kadar geriledi.
 

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu