Gündem

ABD’de TÜFE rakamı

Piyasa Gündemi

Aşıların yeni varyanta karşı ne derece etkili olduğu, Omikron varyantının yayılım hızı ve dünya genelinde yeni kısıtlamaları beraberinde getirip getirmeyeceği piyasaların takibindeki önemli konu başlıklarıdır. Bugün ABD’de açıklanacak enflasyon rakamları yakından izlenecektir. Powell’ın geçen haftaki mesajları sonrasında Fed’e ilişkin sıkılaşma beklentileri güç kazanırken, TÜFE rakamının performansı Fed beklentileri ve fiyatlamalar üzerinde etkili olacaktır. 

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler       
•    10:00 Türkiye – İşsizlik Oranı Önem: Orta
•    16:30 ABD – TÜFE/Çekirdek TÜFE Önem: Yüksek

BIST-100 Güne Başlangıç

Salgın kaynaklı endişelerin belirli ölçüde yatışması ve risk iştahındaki güç kazanımının katkısıyla haftanın ilk yarısında hisse piyasalarında yükselişler etkili olurken, haftanın ikinci yarısında ise daha kararsız ve zayıf bir görünüm izlenmektedir. Pozitif havanın korunduğu BIST-100 Endeksi dün günü %1,34’lük yükselişle 2.031,44 puandan tamamladı. ABD borsaları günü düşüşlerle tamamlarken, bu sabah ABD vadelileri yataya yakın karışık bir seyir izliyor. Asya piyasalarında kırmızı bir renk hâkim. Avrupa borsalarının güne hafif satıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 13,79 – 13,80 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:40 itibariyle 13,78’li seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne yataya yakın hafif satıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Dün de yukarı yönlü seyrini ve zirve yenilemelerini devam ettiren BIST-100 Endeksi günü 2.031 puandan tamamladı. Endekste pozitif hava korunmaya devam etmesine karşın alt periyotlarda teknik indikatörlerdeki yorulma emareleri ve negatif uyuşmazlıklar dikkat çekmektedir. Önemli bir destek kırılımı yaşanmadığı sürece yukarı yönlü seyrin devam edebileceği endekste 2.050 seviyesinin aşılması 2.125 seviyesine kadar yeni bir yükselişi beraberinde getirebilir. Endekste geri çekilmelerde ise 2.000 ve 1.977 seviyeleri kısa vadeli ilk destek noktaları olup, 1.977 seviyesi altında hafta ortasında oluşan boşluğun dolacağı 1.928 gündeme gelebilir. 1.977 ve devamında 1.928 altına sarkmaların yaşanması endekste düzeltme hareketlerinin hız kazanmasına neden olabilir. 

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu